O nama
Autorica programa
Autorica programa
Suradnje i partnerstva
Akademija mladih franšizera
Naš projekt, “Akademija mladih franšizera”, dobio je odobrenje od Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske. U sklopu izvannastavnih aktivnosti osnovnih i srednjih škola te učeničkih domova, provodili smo projekt tijekom školske godine 2021./2022.
Naša namjera bila je približiti franšizu kao jedan od najsigurnijih oblika poslovanja (Erceg, 2017). Uključili smo nastavnike strukovne škole u projekt, koji su prošli kroz cikluse edukacija, savjetovanja te su izradili nove primjere za primjenu metode poslovnog slučaja u izvannastavnom procesu.
Projekt je bio podijeljen u dva ciklusa, pri čemu smo u drugom ciklusu uključili aktivnosti povezane s učenicima. Kroz izvannastavnu aktivnost, učenici su, vođeni nastavnicima, bili motivirani prepoznati dobre poslovne prilike, napisati poslovni plan baziran na primjeru franšize i master franšize koje posluju u Republici Hrvatskoj.
Fokusirali smo se na pitanja kao što su zašto odabrati franšizu umjesto osmišljavanja novog proizvoda ili usluge, koje su prednosti i nedostaci te kako integrirati vlastite ideje u već razvijeni brand. Sve te aspekte učenici su prikazali kroz istraživačko-poslovni projekt unutar izvannastavne aktivnosti “Akademija za mlade franšizere”.
Franšiza, kao model poslovanja, ima potencijal u različitim djelatnostima, od maloprodaje do raznih profesionalnih usluga. Ona predstavlja metodu rasta i širenja poslovanja poduzetnika koji su razvili i standardizirali svoje poslovanje, kao i ulazak u poduzetništvo i samozapošljavanje za poduzetnike početnike.
S obzirom da su franšize možda slabo iskorištene, vjerujemo da one kriju perspektivu za razvoj franšiznog poslovanja među mladima.
Matematika u rukama djece
Suradnici na projektu “Matematika u rukama djece” su dobili odobrenje od Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske. Projekt je bio implementiran unutar izvannastavnih aktivnosti osnovnih i srednjih škola te učeničkih domova u školskoj godini 2021./2022.
Osnovna škola Vladimira Becića aktivno je sudjelovala u ovom projektu čiji je prijedlog bio usmjeren na matematiku kao jedan od četiri STEM pristupa obrazovanju. S obzirom na sve veći značaj STEM područja za održivost i napredak država (Fielding-Wells i Makar, 2008), bilo je nužno osigurati da djeca i mladi stječu osnovne STEM kompetencije koje se temelje na kombinaciji različitih područja, predmeta i načina razmišljanja.
Projekt “Matematika u rukama djece” predstavljao je pilot projekt u Republici Hrvatskoj, namijenjen implementaciji inovativnih metoda u učenju matematike, posebno za djecu s teškoćama u razvoju. Projekt je pratio poseban numerički i didaktički sustav usmjeren na osnovnoškolsko obrazovanje, a inspiracija za njegovu osnove dolazila je iz edukacije provedene u Velikoj Britaniji, s primjenom u više od 6000 škola, a razvijale su je stručnjaci s Oxford University-a.
Dokazano je kako se matematičke aktivnosti djece poboljšavaju ukoliko se u proces učenja uključe više osjetila. Stoga se od projekta “Matematika u rukama djece” očekivalo oslanjanje na VAK metodu s ciljem korištenja vizualnih, auditivnih i kinestetičkih elemenata u procesu učenja matematike. Suradnja s partnerima bila je ključna, a cilj je bio osposobiti i jačati kapacitete četiri nastavnika razredne nastave i jednog edukacijskog rehabilitatora. Njihova uloga bila je implementirati VAK metodu u izvannastavne aktivnosti s ciljem unapređenja učenja matematike kod djece osnovnoškolskog uzrasta.
MaštaArt
Suradnici na projektu “MaštaArt” rado obavještavaju da je projekt odobren od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske. Tijekom školske godine 2022./2023., projekt se uspješno provodio u sklopu rada s darovitim učenicima u osnovnim i srednjim školama.
Osnovna škola Ivana Filipovića bila je aktivno uključena u projekt, posebno s učenicima i učiteljicama trećeg razreda. Cilj dodatnog rada s darovitim učenicima iz područja hrvatskog jezika bio je osnažiti njihove kompetencije pisanog i usmenog izražavanja, poticati verbalnu i neverbalnu komunikaciju te podučavati kritičkom izražavanju prema svijetu u kojem žive. S obzirom na istraživanja koja su pokazala zaostajanje učenika razredne nastave u razumijevanju pisanog teksta, projekt je pružio prostor za dodatni rad s darovitim učenicima i poticanje kritičkog razmišljanja kod djece razredne nastave.
Središnja namjera projekta bila je smanjiti negativan utjecaj medija i društvenih mreža te poticati socijalnu uključenost i empatiju kroz timski rad s darovitom djecom. Edukacijske radionice, vođene od strane profesorice hrvatskog jezika i književnosti te dramske pedagoginje, bile su ključni dio provedbe projekta. Osim toga, učenici su imali priliku samostalno, u timu, osmisliti i pripremiti svoju dramsku predstavu.
Odabir dramske predstave kao medija za istraživanje i igru potvrđen je brojnim istraživanjima, uključujući rad Aladrović Slovačak (2018), koji ukazuju na povezanost povećanja rane pismenosti s aktivnim društvenim igrama i ranim jezičnim i pismenim razvojem. Također se naglašava veza između socijalnih vještina, razvoja govora i dramske igre, što se međusobno nadopunjuje.
Daroviti učenici su kroz projekt razvijali svoju maštovitost i kreativnost, koje smatramo od izuzetne važnosti za izražavanje samih sebe, bolje upoznavanje svijeta oko sebe te s većim razumijevanjem proučavali nastavno gradivo i dodatne aktivnosti kojima njeguju svoju darovitost.
Saznaj više na: http://os-ifilipovica-os.skole.hr/?news_hk=1&news_id=1865&mshow=1482
Milenijsko natjecanje
Milenijsko natjecanje iz kreativne industrije međunarodno je natjecanje organizirano za osnovnoškolce, srednjoškolce i studente iz Republike Hrvatske i inozemstva.
Natjecanje je oblikovano prema pedagoškim i metodičkim standardima, a održava se u prosincu na Ekonomskom fakultetu u Osijeku. Svake godine aktivno sudjelujemo u organizaciji i sponzorstvu ovog događaja.
Saznaj više na: https://milenijsko.efos.hr/
Kreativna riznica
Kreativna riznica je popularizacijski simpozij znanstvenika i praktičara okupljenih oko milenijske uloge kreativne industrije. Javno otvoren izlagačima i posjetiteljima u službi je društveno odgovornog udruživanja kulturnih i gospodarskih učinaka. Održava se jednom godišnje na Ekonomskom fakultetu u Osijeku u suradnji većeg broja javnih ustanova.
Saznaj više na: https://kreativna-riznica.com/
Slatko učenje
Ovaj projekt, osmišljen za učenike ugostiteljsko-turističke škole, imao je za cilj potaknuti razvoj kulinarskih vještina, kreativnosti, pisanja, suradnje te podizanje svijesti o prehrani i kulturnoj baštini. Tijekom ovog projekta, učenici su istraživali, pripremali i testirali različite slatke recepte, dokumentirajući svoje rezultate u jedinstvenoj knjizi recepata. Projekt je bio obogaćen raznolikim aktivnostima poput kulinarskih radionica, istraživanja tradicionalnih recepata, timskog rada, pripremi slastica te posjeta Ekonomskom fakultetu u Osijeku. Kroz ove aktivnosti, učenici su ne samo razvijali svoje vještine, već su i stvarali kreativne slastice, promovirali zdravu prehranu te usvojili znanje o sigurnosti hrane. Konačni proizvod ovog izvanrednog putovanja je knjiga recepata koja sadrži najbolje recepte učenika.